Join a Ministry!

Good to Great Ministry Showcase

December 2, 2018 following the 10am Unity Worship Service

Audio/Visual Ministries
  • ARCHIVES & RECORDING MINISTRY:
    Helen Dumas: (Ministry of providing audio/video CDs/DVDs for all Sunday services and special events).
  • LIGHT MINISTRY:
    Levi Wilkins: (Operation of spotlights for special effects during church services)
  • SOUND MINISTRY:
    Ernest Sanders: (Operation of soundboard for Sunday Services and special services).
Communications Ministries
  • VISUAL DISPLAY MINISTRY: 
    Kathy Brunner: (Communicating God’s Word through visual, oral and written displays via thematic bulletin board displays and decorations).
  • WEBSITE & INTERNET BROADCAST MINISTRY:
    Sharon Stade: (Ministry of online outreach through photography, graphic design, and writing via website, social media, and video broadcasting) 
Ministries
  • ARMORBEARORS:
    Phillip Hunter:(Ministry of prayer, fasting and support on behalf of the Pastor and the ministry he provides).
  • EUCHARISTIC MINISTERS:
    Minister Kimberly Lymore: (The Ministry of administering the Body and Blood of Christ).
  • FELLOWSHIP CORNER:
    Annie Griffin: (Preparing and serving of food on Sunday morning in McMahon Hall).
  • HEALTH:
    Catherine Harper (Ministry of education to foster an increased health consciousness amongst church members).
  • HOSPITALITY:
    Regina Wilson: (Ministry of sharing God's love with those who enter and exit our church doors).
  • INTERCESSORY PRAYER:
    Terrence Haley: (Ministry of spirit led prayer and intercession on behalf of our faith community).
  • KINGDOM MEN MINISTRY:
    Tim Allison: (Ministry of men who glorify God in their personal, family, church, and community life).
  • LECTORS AND COMMENTATORS:
    Fabienne Neiman: (Ministry of proclaiming God's Word and liturgical instruction throughout church service).
  • LIVING WATERS:
    Beverly Morris:(Ministry of teaching and spiritually strengthening new members or rededicated Christian to establish a fundamental foundation of the Gospel).
  • MARRIAGE ENRICHMENT:
    Mark & Yvonne Plummer: (Ministry of guidance and application of faith principles for Christian couples).
  • MINISTERS OF CARE & SPIRITUAL COMFORT:
    Louis Woodland:(Ministry of attending to those Church members who are physically challenged or convalescing and therefore unable to attend a church service).
  • MINISTRY OF HELPS:
    Darnella L. Harper: (Ministry of sanctuary preparation for all Saturday, Sunday & Homegoing services as well as special events).
  • SABOR LATINO:
    Beatriz Colon: (Ministry fostering inter-cultural dialogue and intercultural experiences in Church).
  • SISTERHOOD:
    Janice Murdock: (Ministry of nurturing and developing women in a holistic fashion).
  • SPIRIT OF DAVID DANCERS:
    Rickey Harris: (Ministry of spiritual, prophetic and liturgical dance comprised of teens and adults).
  • ST. SABINA LEVITES:
    Jacinta Warnie: (Ministry of Gospel proclamation through song and hymns of thanksgiving).
  • SPIRITUAL CONNECTION:
    Gwen Green: (Merchandise store selling CDs, books, bibles, t-shirts, etc.)
  • USHERS:
    Wanda Hardy: (Ministry of maintaining order during Sunday services, special services, and events).
Young Adult Ministries
  • H.O.P.E.:
    Courtney Holmon: (Ministry that caters to the spiritual and social needs of our young adult population through three different structures: Passing the baton, Girls to Women, Boys to Men and Jesus Peace).
  • YOUNG ADULT PRAISE TEAM:
    Courtney Holmon: (Ministry of Gospel proclamation through song for young adults).
Youth Ministries:

Jacinta Warnie, Director: (Ministries that caters to the spiritual needs of our youth).

  • ALTAR SERVERS:
    Tracy Hughes: (Ministry of altar assistance during Sunday and special services: youth ages 10-18).
  • CORNERSTONE:
    Sabrina Shine: (Ministry designed to strengthen family-centered activities, prayer, and fellowship).
  • SELAH:
    Sam Williams: (Ministry of Gospel proclamation through song for youth).
  • SUNDAY SCHOOL:
    Karen Guignard and Kristina Robison: (Ministry of providing a Christian education that meets the developmental and spiritual needs of our children).
  • GOD SQUAD:
    Liona David: (Ministry to the children who are in grades 5th – 8th).
  •  FUTURE LEADERS:
    Mack Julion Jr: (Ministry of spiritual support for High School members, which provides Christian formation and biblical principles).
Outreach Ministries
  • THE ARK OF ST SABINA:
    Jocelyn Jones: (A full-service Community Youth facility providing after-school and summer programming).
  •  THE BELOVED COMMUNITY:
    Yvonne Plummer: (An independent non-sectarian, non-profit organization committed to bringing Dr King's dream to fruition in the Auburn Gresham Community).
  • EDUCATION:
    Helen Dumas: (Christian Education: Grades Pre-K – 8).
  • EMPLOYMENT RESOURCE CENTER:
    Lisa R. Ramsey: (A full-service Community Employment and JobTraining Facility).
  • SOCIAL SERVICES:
    Fitzgerald Craan: (A Community Social Service program designed to assist the social needs of local residents experiencing an emergency or life-threatening situations).
  • JESUS THE NEXT STEP:
    Bill Hynes: (Ministry to individuals/families challenged by addiction).
Organizations
  •  JUNIOR DAUGHTERS:
    Tonia M. Carr: (Parish Court Chapter of National Black Catholic Fraternal Organization).
  • JUNIOR KNIGHTS:
    James Pruitt: (Parish Council Chapter of National Black Catholic Fraternal Organization).
  • K.P.C LADIES AUXILIARY:
    Claudia Halsey: (Parish Court of National Black Catholic Fraternal Organization).
  • KNIGHTS OF PETER CLAVER:
    Jerry Sutton: (Parish Council of National Black Catholic Fraternal Organization).
  • WOMEN'S CLUB:
    Siobhan Sanders: (Organization of support, empowerment, and education of women and a part of the Archdiocesan Council of Catholic Women (ACCW)).